pl

czytaj więcej

Instalacja wodna w kamperze

2023-03-13

Instalacja wodna - z czego się składa?

Podczas podróży kamperem po Polsce lub Europie można korzystać z prysznica (w zależności od pojazdu będzie to prysznic wewnętrzny lub wewnętrzny i zewnętrzny), umywalki w łazience oraz zlewu znajdującego się w części kuchennej. Pojazd wyposażony jest także w bojler, który zapewnia odpowiednią temperaturę wody. Nie trzeba zatem obawiać się kąpieli w zimnej wodzie.

W kamperze znajduje się także toaleta, z której można korzystać w trakcie wyprawy. Jest ona wyposażona w dwa zbiorniki - jeden na wodę do spłukiwania oraz drugi na ścieki. Aby zneutralizować brzydkie zapachy, w komorze ściekowej znajduje się specjalny płyn. Warto dodać, że im częściej używa się toalety w kamperze, tym częściej trzeba będzie opróżnić zbiorniki. W tym celu należy wyjąć komorę ze ściekami, wylać nieczystości w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym, umyć zbiornik, a na koniec założyć go z powrotem.

Instalacja wodna w kamperze - woda czysta i szara

W każdym kamperze znajdują się dwa zbiorniki na wodę - na wodę czystą (pitną) przeznaczoną do mycia, gotowania itd. oraz na wodę szarą, czyli pozostałości po prysznicu, zmywaniu naczyń itd.

1. Woda czysta

Instalacja wodna wody pitnej składa się ze zbiornika oraz pompy, która doprowadza wodę do kranu. Zbiornik wody czystej w kamperze należy na bieżąco uzupełniać. Można to zrobić na kempingu, stacji benzynowej lub w innych miejscach, które są do tego przeznaczone. W tym celu należy doposażyć pojazd w wąż z różnymi szybkozłączami po to, by pasował do kranów o różnych rozmiarach.

2. Woda szara

Brudna woda doprowadzana jest do specjalnego zbiornika, który jest montowany pod kamperem. Wyposażony jest w specjalny kran do zrzutu nieczystości. Wodę szarą należy wylewać w miejscach do tego przeznaczonych, w których znajdują się zlewnie bądź kratki ściekowe.

Instalacja wodna w kamperze - podsumowanie

Instalacja wodna w kamperze to bardzo ważny element wyposażenia każdego pojazdu. Dzięki temu podróżowanie po Polsce czy Europie jest komfortowe oraz gwarantuje niezależność i swobodę. Instalację wodną można podzielić na instalację wody czystej (woda pitna) i instalację wody brudnej (woda szara). Aby napełnić lub opróżnić poszczególne zbiorniki, należy udać się do wyznaczonego do tego miejsca (kemping, stacja benzynowa, service area itd.). Osoby, które chcą wybrać się w niezapomnianą podróż, mogą wynająć kampera w Rzeszowie w kamperownia.eu.