pl

czytaj więcej

Czynności, które musisz wykonać, zanim ruszysz w trasę kamperem

2022-12-22

Podróżowanie kamperem

Kamper to pojazd, który w czasie podróży jest nie tylko środkiem transportu, ale również tak zwanym domem na kółkach. Podczas wyjazdu kamperem w pojeździe tym śpi się, myje i przygotowuje posiłki. Wewnątrz znajduje się zazwyczaj sypialnia, przestrzeń wspólna, mini kuchnia i łazienka. Każdy, kto uwielbiał w dzieciństwie spędzać wakacje pod namiotem, z pewnością odnajdzie się w nowej rzeczywistości i z przyjemnością wyruszy kamperem w podróż, by odkryć nieznane.

 

Przed wyjazdem dobrze jest przygotować sobie listę rzeczy, jakie należy ze sobą zabrać, a także konkretnych czynności, jakie należy wykonać po każdym postoju kampera. Listę tę, warto zawiesić w widocznym miejscu tak, by nie zapominali o nich pozostali uczestnicy wyjazdu. Po pewnym czasie czynności te wejdą zarówno Tobie, jak i Twoim współtowarzyszom w nawyk. 

Podróż kamperem - jak zadbać o bezpieczeństwo w podróży?

Poniżej przedstawiamy listę kilku czynności, jakie należy wykonać po każdym postoju, przed ruszeniem w dalszą trasę kamperem.

 

  • Zamknięcie okien i luk – przed wyjazdem warto zrobić obchód wokół kampera, czy wlewy lub luki nie pozostają otwarte. Dobrze jest również zamknąć wszystkie okna, w tym wentyl dachowy i zwinąć markizy.

  • Zakręcenie butli gazowej – przygotowywanie sobie posiłków w kamperze jest czymś normalnym i praktykowanym przez wielu kamperowiczów, stąd bardzo często w pojazdach tych można spotkać butle z gazem. Przed wyruszeniem w dalszą podróż warto zakręcić dokładnie butlę, nawet wtedy, gdy pojazd jest wyposażony w specjalny system redukcyjny, który w razie wstrząsu odłącza automatycznie gaz.

  • Odłączenie zasilania wewnętrznego – przed dalszą jazdą koniecznie musisz dopilnować, aby odłączyć kamper od przyłącza do prądu. Warto najpierw zlokalizować własny kabel na parceli, odłączyć go, spakować, a dopiero potem odpalać silnik. Dalsza podróż bez elektryczności nie jest przyjemna.

  • Zabezpieczenie bagażu – pakując się do kampera, warto postawić na torbę podróżną. Walizka może obijać się podczas jazdy i stanowić zagrożenie. Podobnie jest ze wszystkimi naczyniami i przedmiotami cięższymi. Należy schować je do luk i dobrze zamknąć.

 

Podróżowanie kamperem jest niezwykle przyjemne i ekscytujące. Coraz więcej osób decyduje się, aby spędzić swój urlop na tego typu wyjeździe. Będąc jednak w trasie, nie należy zapominać, że po każdym postoju pojazdu trzeba między innymi odłączyć zasilanie wewnętrzne, dokładnie zakręcić butlę z gazem, a także zabezpieczyć wszystkie, cięższe przedmioty i swój bagaż. W ten sposób można uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji i niechcianych wypadków.